trattoria la scarpetta

Back in December, I shot food&beverage images of Trattoria La Scarpetta. It’s a recently opened Italian restaurant located in Etiler, around a residential area of Istanbul, that is worth a visit. Well known chef Carlo Bernardini is the menu consultant of the restaurant. The crowd is mostly the locals that meet for business lunchs, dinners to catch up or for romantic dates who would like to eat good Italian food in an elegant place. I like the place overall but the airy dining space especially stole my heart with its convertible roof.  Be careful, you may forget where you are afterall.

While shooting there, due to the season, truffles were freshly brought from Alba region of Italy and are served with the risotto made with acquerello rice often described as ‘the king of rice' .

 

Trattoria La Scarpetta

Dilhayat Sok. No: 16

Etiler, Istanbul

Geçtiğimiz Aralık ayında Etiler’deki İtalyan restoranı Trattoria La Scarpetta'nin yiyecek, içecek ve mekan çekimlerini yaptım.  2014 yılının sonlarında açılan La Scarpetta, Etiler'den Bebek'e inerken, karmaşadan uzak sakin bir sokakta çok şeker sarı bir binada konumlanmış. Genelde mahalle sakinlerinin iş ve özel yemekleri için, hem öğlen hem de akşamları tercih ettikleri şık bir italyan restoranı olmus. Mekanı her detayıyla çok sevdim ama arka bölümdeki üzeri açılan, havadar terası favorim oldu. Etiler'in ve İstanbul’un tüm kargaşasından uzak, nerede olduğunuzu unutturan bir mekan yaratılmış.

Türk ve İtalyan şarapları ile dolu zengin şarap kavı ve restoranın içinde yer alan şarküterisiyle diğer İtalyan restoranlarından ayrılıyor.

Çekim trüf zamanına denk geldiği için İtalya’nın Alba bölgesinden taze taze getirilen trüfleri, pirincin kralı olarak bilinen Aquerello pirinciyle  yaptıkları risottoyla yemeye de, çekmeye doyamadım..